Nabídka workshopů pro školy
9. 2. 2020

Máte rádi knihy Miroslava Šaška? Chcete jeho poetiku zprostředkovat dětem které vychováváte jako pedagog, nebo jen chcete rozšířit nabídku volitelných školních aktivit o výtvarnou dílnu vedenou profesionálními ilustrátory, kteří s volnou inspirací ze Šaškových knih pomohou dětem strávit tvůrčí odpoledne? Nebo jste rodiče, kteří by jen rádi pomohli škole, kterou vaše děti navštěvují? Napište nám (sasekfoundation@gmail.com) a my Vám zašleme aktuální nabídku workshopů a zprostředkujeme kontakt s lektory.

Ztracený deník profesora z Essexu
7. 1. 2018

Miroslav Šašek se v jedné z pozdních poloh svého díla bavil vymýšlením a kreslením fantastických zvířat. Olga Černá je doplnila textem a nová kniha nakladatelství Baobab je zde!

zde dvě z předloh, použitých v knize:

Výstava ve Vile Pellé
24. 4. 2017

V galerii v Pelleově vile v Praze můžete ve dnech 24. 4. až 7. 7. 2017 navštívit výstavu, ve které kurátor Juraj Horváth se svým týmem představuje Miroslava Šaška v jeho nejslavnější roli - a to jako autora ilustrovaných průvodců po městech a státech. Výstava je doplněna autorovými tématickými obrazy a zasazuje M. Šaška do dobového výtvarného kontextu. A že jde o autora inspirujícího i dnes dokazují interaktivní moduly studia Okolo a výtvarné počiny současných ilustrátorů, oceněných udělením stipendia M. Šaška naší nadací.

Další na řadě je Izrael a Řecko
2. 4. 2017

Nakladatelství baobab připravuje letos vydat další knihy Miroslava Šaška, a to Izrael a Řecko. Stejně jako v případě průvodce Mnichovem bude v knížkách aktualizační dodatek ve formě malé autorské knížečky současného výtvarníka.

Video ke 100. narozeninám M. Šaška
13. 11. 2016

Protože jsme zatím žádný filmový záznam s Miroslavem Šaškem neobjevili, tak jsme si nechali udělat klip, kde spolu s ním můžete oslavit jeho nedožité kulaté výročí.

 

Přijďte do Krymské oslavit 100. narozeniny M. Šaška
30. 10. 2016

Výstava v Mnichově
4. 10. 2016

Ke stému výročí narození Miroslava Šaška se v Internationale Jugendbibliothek v Mnichově chystá výstava, na které budou vystavené kresby z německých i českých sbírek. Pro milovníky knih M. Šaška povinnost!

 

Porota pro letošní soutěž ustanovena!
18. 9. 2016

Porota pro letošní grantové řízení zasedne během festivalu Tabook, a to v následujícím složení:

Andrea Dezsö, http://andreadezso.com/

Kitty Crowther, https://en.wikipedia.org/wiki/Kitty_Crowther

Gérard Lo Monaco, http://www.finefinebooks.com/2015/06/gerard-lo-monaco-die-kleine-welt-au...

Tereza Říčanová, http://www.ilustratori.net/tereza-ricanova

Petr Borkovec, https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Borkovec

Šaškův Řím v Bratislavě!
30. 5. 2016

Ve výstavní síni Univerzitnej knižnice v Bratislavě, Michalská 1, bude od 2. 6. do 17. 6. výstava všech originálů, které máme k Římu k dispozici. Přjďte si prohlédnout téměř 60 kreseb a jako bonus velké plátno Španělských schodů. A k tomu si můžete prolistovat slovenská, česká a anglická vydání všech jeho knih.

Nová kniha M. Šaška - Toto není kámen
30. 5. 2016

Medúza si v zrcadle
zálibně prohlíží nový účes,
Cicero si ve studiu odkašlává,
než pronese první slovo projevu ke svému lidu,
Nero s pocitem dobře vykonané práce
sleduje přímý přenos z hořícího Říma
— to všechno na stránkách téhle
rozmarné a opovážlivé knížky,
která přivádí antické sochy
do směšných situací,
jež jako bychom odněkud znali.

Hong Kong od M. Šaška celé léto v Poličce
30. 5. 2016

Pokud se dostanete až do konce prázdnin do Poličky tak neváhejte, a s dětmi i bez nich se dojděte podívat na výstavu Městosvět. Uvidíte dílo dvanácti českých ilustrátorů v souzvuku i v konfrontaci. A Hong Kong über alles!

Pocta M. Šaškovi oceněna v Boloni
22. 2. 2016

U příležitosti 53. mezinárodního knižního festivalu knih pro děti v Boloni (více na Bologna children´s book fair) se mezi čtyři finalisty kategorie non fiction dostala kniha Olgy Černé a Michaely Kukovičové "This is Prague". Kniha je prvním počinem projektu "Pocta M. Šaškovi - Tribute to M. Šašek", který Nadace M. Šaška podpořila. Další na řadě je Berlín od Henninga Wagenbretha.

 

 

 

 

Výstava M. Šaška v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem
6. 12. 2015

Přijeďte s dětmi podívat se na originály k "This is Hong Kong" a nechte je pohrát si s interaktivními moduly studia OKOLO! Od 3. prosince do 17. ledna; a návdavkem ještě tvůrčí dílny!

 

 

Výstava Miroslava Šaška v Sedlčanech
21. 9. 2015

Miroslav Šašek prožil v Sedlčanech dva roky jako dítě. Po smrti otce se s matkou vrátil do rodné Prahy, ale v Sedlčanech na něj nezapomněli. Připravili jsme pro ně trochu jinou výstavu: hravou a interaktivní jako připomínku dětských let, strávených v Sedlčanech. Designéři z OKOLO vymysleli a vyrobili interaktivní moduly, které, řečeno jejich slovy, "představují v v zábavné formě Šaškových ilustrací základní městotvorné prvky, které se objevují ve všech jeho autorských publikacích od Paříže až po Hong Kong. Skrze realistické, vtipné i naučné ilustrace Miroslava Šaška se tak diváci neseznamují pouze s jeho výtvarným dílem, ale i urbanismem, historií, architekturou a obyvateli světových metropolí obecně."  Přijďte se podívat do 8. 10. do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech.


 

Tvorba Miroslava Šaška na letácích Svobodné Evropy
24. 5. 2015

K výstavě v Americkém centru v Praze ještě odkaz na zasvěcený článek Prokopa Tomka v časopisu Paměť a dějiny č. 1/2014.
 

Miroslav Šašek na výstavě Městosvět
14. 4. 2015

V pražské galerii Villa Pellé na vás od 10. 4. do 19. 6. čekají ilustrace M. Šaška z knih To je Londýn a To je Hong Kong. Pár kroků od stanice metra Hradčanská se můžete projít městem a jeho světem tak, jak ho kromě něho vidí i současní ilustrátoři knih pro děti. Můžete zde vidět i ilustrace Michaely Kukovičové z novinky To je Praha. V této knize Míša spolu s Olgou Černou zkouší odpovědět na otázku, jak by asi mohl M. Šašek vidět Prahu dnes. A jako bonus si v galerii můžete i mnoho knih koupit nebo si v nich jen listovat.

Zde pár fotografií z vernisáže:


 

Pocta Šaškovi - právě vyšlo "To je Praha"
14. 4. 2015

Nadační fond Miroslava Šaška má jako jeden ze svých cílů i podporu současné tvorby knih pro děti. Jedním z podpořených projektů se stalo pokračování série jeho ilustrovaných průvodců po městech, která nestihl nebo nemohl udělat. První z nich nyní vydalo nakladatelství Baobab. Je to samozřejmě Praha, kterou M. Šašek miloval a přesto nemohl průvodce po ní udělat, protože jako politický emigrant byl na této straně železné opony nežádoucí osobou. Přesvědčte se, jak si s touto výzvou poradila Michaela Kukovičová a Olga Černá!

náhled na přebal knihy zde!
 

Foografie z výstavy v Mnichově
15. 1. 2015

Výstava v Americkém centru v Praze
7. 12. 2014

Od 20. listopadu 2014 do 6. února 2015 se v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
 koná výstava plakátů a ilustrací
Miroslava Šaška. Výstava se soustřeďuje na jeho působení ve Svobodné Evropě a představuje hlavně jeho letáky, karikatury a další politicky angažovanou tvorbu.

Výstava M. Šaška v Mnichově!
29. 11. 2014

Od 17. 12. bude v mnichovské Architekturgalerie výstava Miroslava Šaška, kterou kurátor Roland Opschondek zaměřuje na jednu stránku kreseb M. Šaška a to na domy, ulice, náměstí atd, které vždy s pečlivostí hodnou architekta vykresloval do nejmenších detailů. Pokud budete mít cestu, stavte se, kromě některých kreseb, které znáte z pražské výstavy, tam bude spousta dosud nevystavovaných kreseb z majetku mnichovských příbuzných M. Šaška.

 

 

Hong Kong Miroslava Šaška ve FOX GALLERY
4. 8. 2014

Přijďte se v srpnu podívat na originální kresby k nejbarevnější knize M. Šaška. Výstava ve FOX GALLERY navazuje na nedávno skončenou autorovu výstavu v Galerii Smečky a těm, kteří ji nestihli navštívit, umožní alespoň částečné seznámení s jeho dílem.

Kniha "To je M. Sasek" pro všechny milovníky jeho díla
9. 7. 2014

Nakladatelství Baobab vydalo v úpravě Juraje Horvátha obrazovou publikaci s texty Olgy Černé a Pavla Ryšky a s úvodem Martina Salisburyho. Můžete udělat radost i přátelům v zahraničí anglickou verzí. Pro milovníky Šaškova díla povinnost! Součástí knihy plakát!

Výstava v Galerii Smečky bude zahájena vernisáží dne 22. 4.
20. 4. 2014

"To je Řím" a "To je Austrálie" se připravují k tisku z originálních ilustrací!
9. 3. 2014

Nakladatelství Baobab připravuje k vydání české verze dalších titulů Miroslava Šaška. "To je Řím" a "To je Austrálie" budou mít jako tiskové podklady originální kresby. Češí čtenáři si tak budou moci vychutnat barevnost a detaily ilustrací M. Šaška v mimořádné kvalitě. Uvedení na trh se předpokládá k termínu pražské výstavy.

Výstava v Praze 23. 4. až 28. 6. v Galerii Smečky
12. 1. 2014

Připravujeme výstavu v Praze, v Galerii Smečky v blízkosti Václavského náměstí. Chceme se zaměřit na to, čím se Miroslav Šašek proslavil nejvíce, a to na ilustrace z knih řady "This is.."  a na obrazy z cest. K výstavě vyjde i katalog v české a anglické verzi.

M. Šašek v katalogu "Nejlepší knihy dětem"
21. 11. 2013

Komise pro dětskou knihu SČKN (Svaz českých knihkupců a nakladatelů) a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž budou každoročně doporučovat nové české knihy pro děti a mládež. Katalog bude sloužit pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
Letošní výběr doporučuje 36 titulů původní české tvorby a zajímavé ediční počiny, mezi nimi "To je Paříž" a "To je Londýn"!

M. Šašek na SPIEGEL ONLINE
19. 11. 2013

Kdo čte německy,  tak zde článek i se vzpomínkou Jeffrey Simmonse, prvního literárního agenta M. Šaška, stále činného i v 87 letech v oboru!

Pátráme po nedostupných a neznámých dílech Miroslava Šaška
27. 10. 2013

Nadační fond Miroslava Šaška tímto oslovuje veřejnost v České republice a v zahraničí s prosbou o informace, týkající se neznámé a nedostupné tvorby Miroslava Šaška. V sekci "Nedostupné" v Galerii jsme uveřejnili fotografie děl, o kterých nevíme, kde se v současnosti nacházejí. To samozřejmě není konečný počet, kromě nich existují jistě i díla, o kterých dosud nevíme nic. Budeme vděčni za jakékoliv informace a kontakty. Děkujeme!

"To je Paříž" a "To je Londýn" je poprvé k dostání v češtině a slovenštině!
30. 9. 2013

Nakladatelství Baobab vydalo první z řady slavných ilustrovaných průvodců. Knihy "To je Paříž" a "To je Londýn" jsou poprvé v historii k dostání v českém a slovenském jazyce. Miroslav Šašek se konečně vrátil domů.

O Luckém mlýnu, ze kterého pochází rod M. Šaška
11. 8. 2013

Povídání o unikátním Luckém mlýnu, který se nachází na potoku Modla u Chodovlic na Třebenicku u Lovosic přináší Litoměřický deník
 

Navštivte skotské stránky www.miroslavsasek.com
9. 8. 2013

Anne Ward ze Skotska se roky věnuje těmto pěkným stránkám, kde se můžete dozvědět řadu podrobností o Miroslavu Šaškovi, jeho knihách a dozvíte se i kde koupit cizojazyčná vydání jeho knih. Děkujeme Anne, skvělá práce!

 

M. Šašek v Revolver Revue a v časopise Živel
29. 7. 2013

V Revolver Revue číslo 89 je portrét M. Šaška z pera Olgy Černé a v časopisu Živel číslo 37 je rozhovor o M. Šaškovi (Pavel Ryška & Jan Šrámek).

Výstava This is London v Tower Bridge v Londýně!
29. 7. 2013

Ve slavném Tower Bridge, který nechybí snad v žádné fotoreportáži z Londýna, probíhá od 29. března minimálně do konce letošního roku výstava velkoplošných panelů s ilustracemi z knihy This is London. Výstava umožňuje pohled z výšky na skutečný Londýn a na místa, kde M. Šašek našel inspiraci pro své slavné ilustrace. Žádný milovník díla Miroslava Šaška, který navštíví Londýn, nesmí promeškat tuto jedinečnou příležitost! Recenzi výstavy naleznete zde.

Paříž a Londýn již v tisku!
12. 7. 2013

Nakladatelství Baobab potvrdilo, že knihy To je paříž a To je Londýn se již brzy objeví na knihkupeckých pultech, poprvé v češtině a slovenštině. Těšíme se na to spolu se všemi milovníky Šaškova díla.
zde několik fotografií z tiskárny


Výstava v Praze posunuta
12. 7. 2013

Termín profilové pražské výstavy se z organizačních a termínových důvodů posouvá na rok 2014. Omlouváme se všem kdo se těšili, o novém termínu budeme včas informovat.

Vyhlášení výsledků grantových řízení 2013 na festivalu Tabook
12. 7. 2013

Vyhlášení grantového řízení pro letošní rok (Autorská dětská kniha) se uskuteční v průběhu Festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře ve dnech 3.-5. 10. 2013. Plánujeme uspořádat i malou výstavu oceněných prací.

Tereza a Juraj Horváthovi obdrželi Cenu města Tábora
11. 7. 2013

Manželé Tereza a Juraj Horváthovi z nakladatelství Baobab, které pro české a slovenské čtenáře připravuje k vydání knihy Miroslava Šaška, obdrželi Cenu města Tábora 2013 za jejich přínos kulturní scéně ve městě. Blahopřejeme!